První krůčky v MŠ

Každé nově přijaté dítě, které se těší v září poprvé do MŠ, prochází tzv. adaptačním programem. Adaptační program umožňuje každému dítěti si po krůčkách zvyknout na život v mateřské škole (tzn. nové prostředí, režim dne, nové společenství dětí a dospělých). Dozví se, že prostředí MŠ je velmi přátelské, příjemné, radostné a bezpečné.

Adaptační program trvá zpravidla 2 týdny a poté se doba pobytu strávená v MŠ prodlužuje dle individuality dítěte a potřeb rodičů. Jelikož se snažíme ke každému dítěti přistupovat individuálně podle jeho potřeb, může být jeho adaptační program prodloužen.

ADAPTAČNÍ PROCES VE DNECH:

První týden:

1. den 7:30 - 9:00

2. den 7:30 - 9:00

3. den 7:30 - 9:00

4. den 7:30 - 9:30

5. den 7:30 - 10:00

Druhý týden:

1. den 7:30 - 10:00

2. den 7:30 - 12:30

3. den 7:30 - 12:30

4. den 7:30 - 12:30

5. den MOŽNO CELÝ DEN

První den si s sebou donesu:

PROSÍME VŠECHNO PODEPSAT!

• BAČKORKY- pevné, bezpečné (nejsou přípustné tzv. „crocsy“ nebo pantofle)

"aby mi to neklouzalo nebo nepadalo z nohy"

• TEPLÁKY, LEGÍNY- 1x na převlečení do třídy, 1x kalhoty na ven (starší a podle počasí)

"chci se při hraní a cvičení cítit pohodlně"

"nechci se bát venku ušpinit"

• HOLINKY A PLÁŠTĚNKA

"chci skákat do louží a užít si to venku i když prší!"

• BOTY NA VEN

"nedávej mi nové boty, protože půjdeme do lesa a mohu si je tam hodně ušpinit"

• NÁHRADNÍ VĚCI: TRIČKO, KALHOTY, SPODNÍ PRÁDLO, PUNČOCHÁČE NEBO PONOŽKY

"zkouším všechno sám a může se stát, že se ušpiním, obarvím si tričko, když budu malovat..."

• PYŽAMO

"pokud budu odpočívat ve školce, nejpohodlněji se budu cítit ve svém pyžámku..."

Snažíme se děti vést k samoobslužnosti. Naším společným zájmem je, aby děti veškeré činnosti zvládaly samostatně a to i metodou "pokus - omyl", protože tak se všemu nejlépe naučí.  Děti malují, lepí, stříhají, staví z různých přírodních materiálů, velmi aktivně prožívají pobyt venku. Chceme-li děti něco naučit, musíme respektovat to, že děti se neustále učí novým věcem a z tohoto důvodu Vás prosíme o pochopení.

„Flek na triku je známkou toho, že jsem se sám zkoušel najíst“

Ven chodíme za každého počasí (ať je slunečno, déšť, sníh, mráz). Je pro nás důležité, aby se dítě cítilo venku příjemně a šťastně. K tomu přispívá i vhodné oblečení, přizpůsobené aktuálnímu počasí.