STRAVOVÁNÍ V MŠ SLUNÍČKO KLADNO

Před zápisy do MŠ i během nich, ale též ze strany lidí, kteří se informují na MŠ a vybírají pro své děti, někdy na 2 roky, někdy 3 i 4 roky MŠ, slyším dotazy typu: MŠ Sluníčko je škola podpory zdraví, jaké je stravování? Co se dětem vaří? Vaří se také maso? Nejí děti jen sojové maso atd? To mne vedlo k tomu, abych se k těmto otázkám na naších stránkách vyjádřila a poskytla informace, protože velké množství, ne-li většina lidí-rodičů má možnost internetu a hledají na něm informace o školkách pro své děti a stravování je důležité nejen z pohledu nasycení, ale osvojení si správných návyků do budoucna a určitě se mnou budete souhlasit, že souvisí se zdravým životním stylem a i tím, jak se naše děti budou vyvíjet a v budoucnu i vypadat. Když se podíváte kolem sebe a posloucháte sdělovací prostředky, kolik dětí již v základní škole trpí nadváhou, dáte mi určitě zapravdu.
    MŠ má svou kuchyni, takže se u nás vaří. Jídla pro 100 dětí a zaměstnance připravuje hlavní kuchařka a jedna pomocná síla. Dětem připravují ranní svačinu, oběd a odpolední přesnídávku.  Jídelníčky jsou připravovány dle vyhlášky o školním stravování, jejichž součástí je i takzvaný spotřební koš. Ten určuje, kolik masa, ryb, mléka, mléčných výrobků, tuků, cukrů, ovoce, zeleniny, brambor a luštěni má dítě do 6 let, ale i dítě s odloženou školní docházkou (7leté) sníst, aby se dobře a zdravě vyvíjelo. Tento spotřební koš by měly plnit všechny MŠ, ale i základní a střední školy, které poskytují stravování pro své klienty. Plnění tohoto spotřebního koše je měsíčně vyvěšováno na nástěnce pro rodiče. Musí být dodržovány také kritické body ve stravování, tak jako v restauracích. Jsme kontrolováni českou školní inspekcí, zda dodržujeme spotřební koš a hygienickou stanicí, zda jsou dodržovány kritické body ve stravování. Protože vidím velkou důležitost ve stravování, kontroluji si týdně připravované jídelníčky, ještě před objednáváním surovin na přípravu v dalším týdnu. Vzhledem k tomu, že obě paní kuchařky pracují v MŠ již přes 15 let, je naše spolupráce velmi dobrá a oni znají i mé požadavky a to, aby děti jedly zdravě a chutně. To znamená velké množství ovoce a zeleniny, nejen v syrovém přirozeném stavu, ale i saláty zeleninové a ovocné, ale i jako přílohy dušenou zeleninu, zeleninová jídla. K svačinám tmavý chleba, pouze jednou týdně celozrnné pečivo. Pouze jednou měsíčně houskové knedlíky, jednou bramborové, sladké jídlo také pouze jednou v měsíci, pokud ne, nic se neděje. Smažená jídla minimálně, raději pečení např. karbanátků v horkovzdušné troubě. Vždyť máme jiné přílohy brambory, rýži, těstoviny. Vzhledem k dodržování spotřebního koše, ale i jako výborný zdroj bílkovin jídla z luštěnin, která mnohdy děti z domova znají málo, protože nejsou vařena, tudíž nejsou v počátku docházky do MŠ oblíbená, ale věřte, že pokud děti tato jídla ochutnají, zjistí, že jsou dobrá a  začnou je jíst. To platí i o jídlech z ryb. Jinak se vaří z kuřecího, krůtího, vepřového, hovězího masa i králičího. Mléko musí dostávat denně, buď ráno nebo odpoledne, týdně i mléčný výrobek, ať pí. kuchařkami připravený puding nebo jogurt. Děti mají celý den k dispozici pitný režim-čaje ovocné, bylinkové i s citronem, minimálně slazené, obyčejnou pitnou vodu, s citronem, bylinkami-máta, meduňka, k obědu také vitaminové nápoje. Jsem ráda, když je nízká spotřeba cukrů a volných tuků a naopak vyšší spotřeba ovoce a zeleniny.
     Vím z vlastní zkušenosti, že jídlo je zvyk. Pokud dítě nezná např.ryby, luštěniny, protože je doma prostě nevaříte, děti je nejedí, ale věřte, že pokud před dětmi neřeknete, on-ona to nejí, ale řeknete OCHUTNEJ TO, a budeme spolupracovat v tomto směru, zjistíte, že Vaše děti nebudou mít po čase s těmito jídly žádný problém.
     Nové jídelníčky na týden jsou každé pondělí vyvěšeny na nástěnce, abyste je mohli dětem přečíst, co dobrého budou mít k jídlu, ale také proto, abyste i Vy doma mohli přizpůsobit jídelníček. Zde Vám dáváme příklad dvou týdenních jídelníčků, již  realizovaných.

Jídelní lístek MŠ Sluníčko - Příklad 1

PONDĚLÍ
přesnídávka: celozrnné pečivo, máslo, zelenina, ovoce, kakao
oběd: vločková polévka, červená čočka, uzené maso, steril. okurka, ovocný čaj